TRICHOLOGIA
Historia trichologii
Trikhos – włos, logos – nauka. Z tych słów wywodzi się termin trychologia (trichologia), czyli dziedzina nauki zajmująca się anatomią, fizjologią, patologią włosów i skóry głowy. Według źródeł historycznych terminów, jak i tematyka dotycząca schorzeń włosów, zaczynają pojawiać się pod koniec XIX w. Profesor Wheeler w Anglii jako pierwszy rozpoczął badania naukowe nad procesami wypadania włosów i opracowywał metody leczenia.
Trichoterapia jako dyscyplina narodziła się zaś we Włoszech w latach 70. ub.w., a za jej ojca uznawany jest Enzo Formentini – dermatolog, kosmetolog, profesor Uniwersytetu w Mantui, który pierwszy stworzył profesjonalną linię preparatów do trichoterapii. Trichologia jest więc stosunkowo nową i bardzo interdyscyplinarną nauką. Wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów w celu kompleksowej terapii skóry głowy i włosów.
Trichologia to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza medycyny estetycznej i dermatologii. Zajmuje się przede wszystkim przyczynami wypadania włosów i innymi dolegliwościami skóry głowy. Trichologia służy przede wszystkim profilaktyce i wczesnemu identyfikowaniu schorzeń.
Trichologia dzieli się na:
- - trichologię medyczną, która zajmuje się rozpoznaniem oraz terapią z użyciem środków klinicznych,
- - trichologię kosmetyczną, która podejmuje działania w celu poprawy stanu skóry głowy i włosów. Są to głównie zabiegi kosmetyczne oraz fryzjerskie. Trichologia kosmetyczna nie zastepuje leczenia dermatologicznego.
Pomaga w takich problemach skóry głowy i włosów, jak:
- anomalia strukturalne włosów,
- ciemieniucha dziecięca i starcza
- atopowe zapalenie skóry,
- wypadanie włosów w czasie dojrzewania, po porodzie
- łysienie - alopecja
- przerzedzenia,
- łupież,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- przetłuszczająca się skóra głowy i włosów,
- zniszczone lub suche włosy,
- stany zapalne skóry głowy.
Coraz więcej osób cierpi z powodu chorób ogólnoustrojowych, cywilizacyjnych co skutkuje zaburzeniami funkcjonowania naszej skóry, a przede wszystkim skóry głowy, która jest receptoro- i hormono wrażliwa.
Należy mieć świadomość, że włosy mogą wypadać z różnych powodów. Niektóre z nich to: nadmierny stres, nieprzemyślane diety, odchudzanie, przewlekłe stany zapalne (np. uzębienia, zatok), niedobór lub nadmiar witamin i pierwiastków śladowych, zaburzenia krążenia krwi, niektóre leki, zaburzenia hormonalne, operacje/narkozy, czy późno zdiagnozowana cukrzyca. Nie można pominąć farbowania, rozjaśniania, trwałej ondulacji, które mogą podrażniać skórę głowy, zaburzać fazy wzrostu włosów oraz naruszyć florę bakteryjną, warstwę hydrolipidową jak i strukturę włosa.
Rodzaje zabiegów trichologicznych:
-
Zabieg oczyszczający skórę głowy
-
Zabieg przeciw łupieżowi tłustemu
-
Zabieg przeciw łupieżowi suchemu
-
Zabieg hamujący nadmierne wypadanie włosów
-
Zabieg pobudzający wzrost włosów
-
Zabieg przeciw przetłuszczaniu się skóry głowy
-
Zabieg nawilżający suchą i podrażnioną skórę głowy
-
Zabieg łagodzący objawy łuszczycy
-
Zabieg łagodzący objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy
-
Zabieg łagodzący objawy atopowego zapalenia skóry głowy
-
Zabieg łagodzący objawy zapalenia mieszków włosowych skóry głowy
REFLEKSOLOGIA
Terapie Sorensensistem ™ są uznawane i zarejestrowane w Katalońskim Ministerstwie Zdrowia oraz uznawane przez międzynarodowe stowarzyszenia refleksologów.
Metoda Sorensen-Lopez jest chroniona międzynarodowym patentem autorskim. Metoda ta otrzymała wyróżnienie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).